Sıkça Sorulan Sorular

Kaynak: T.C. Sağlık Bakanlığı
Sıkça Sorulan Sorular (Halka Yönelik)
 1. COVID-19 Yeni Koronavirüs Nedir?

  Yeni Koronavirüs (COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür. Salgın başlangıçta bu bölgedeki deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunanlarda tespit edilmiştir. Daha sonra insandan insana bulaşarak Vuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki diğer şehirlere ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin diğer eyaletlerine ve diğer dünya ülkelerine yayılmıştır.

  Coronavirüsler, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir. İnsanlarda, birkaç koronavirüsün soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha şiddetli hastalıklara kadar solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu bilinmektedir. Koronavirüs hastalığına COVID-19 neden olur.

 2. COVID-19 Yeni Koronavirüs Nasıl Bulaşır?

 3. COVID-19 Yeni Koronavirüs Tanısı Nasıl Konulur?

 4. 4.Yeni Koronavirüs (COVID-19) enfeksiyonunu önlemek veya tedavi etmek için kullanılabilecek virüse etkili bir ilaç var mıdır?

 5. Antibiyotikler COVID-19 Yeni Koronavirüs Enfeksiyonunu Önleyebilir mi, Tedavi Edebilir mi?

 6. COVID-19 Yeni Koronavirüs'ün Kuluçka (İnkübasyon) Süresi Ne Kadardır?

 7. COVID-19 Yeni Koronavirüs'ün Neden Olduğu Belirtiler ve Oluşturduğu Hastalıklar Nelerdir?

 8. COVID-19 Yeni Koronavirüs En Fazla Kimleri Etkiler?

 9. COVID-19 Yeni Koronavirüs Ani Ölümlere Neden Olur mu?

 10. Türkiye'de Bildirilen COVID-19 Yeni Koronavirüs Enfekte Vakası Mevcut mudur?

 11. Çin Halk Cumhuriyeti Dışında Hangi Ülkeler Hastalık İçin Risk Taşıyor?

 12. Sağlık Bakanlığı'nın Bu Konuda Yaptığı Çalışmalar Nelerdir?

 13. COVID-19 Yeni Koronavirüs'ün Aşısı Var mıdır?

 14. Çin Halk Cumhuriyeti gibi hasta yoğunluğunun fazla olduğu ülkelere yolculuk yapmak zorunda olan kişiler hastalıktan korunmak için neler yapmalı?

 15. Yurtdışına yolculuk yapmak zorunda olan kişiler hastalıktan korunmak için neler yapmalı?

 16. Yurtdışından kargo ile gelen paket ya da ürünlerden Koronavirüs bulaşma riski var mıdır?

 17. Ülkemizde yeni Koronavirüs hastalık riski var mı?

 18. Genel enfeksiyondan korunma önlemleri nelerdir?

  El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptikleri kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.

  Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağızın tek kullanımlık kağıt mendil ile örtülmesi, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içinin kullanılması, mümkünse kalabalık yerlere girilmemesi önerilir.

 19. Evde bakılan hayvanlar Yeni Koronavirüsunu (COVID-19) taşıyıp, bulaştırabilir mi?

  Evde bakılan kedi/köpek gibi evcil hayvanların Yeni Koronavirüsla (COVID-19) enfekte olması beklenmemektedir. Ancak evcil hayvanlarla temas sonrası her zaman için ellerin su ve sabunla yıkanması gereklidir. Böylece hayvanlardan bulaşabilecek diğer enfeksiyonlara karşı korunma sağlanacaktır.

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  [email protected]