COVID-19 Tedavi Yöntemleri

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan COVID-19 tedavi yöntemleri

COVID-19 (SARS-COV2 Enfeksiyonu) Tedavisinde Kullanılacak İlaçlara İlişkin Bilgiler (Oseltamivir 75 mg Sert Kapsül)

Bakanlığımız Bilim Kurulu tarafından hazırlanan COVID-19 (SARS-CoV2 Enfeksiyonu) Rehberleri ve tedavi algoritmaları doğrultusunda COVID-19 tanısı konulan veya şüphesi olan hastalarda ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

Hastalara uygulanacak ilaç tedavisinden optimal fayda sağlayabilmesi amacıyla; katı dozaj formuna sahip olan bu ilaçların oral yoldan uygulanmasının mümkün olmadığı durumlarda (yutma güçlüğü, entübasyon vb.)  ilaçların nasıl hazırlanması gerektiği, ayrıca bu ilaçların kullanımı esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar ve ilaç etkileşimleri gibi ilaca özgü bilgilere ilişkin bilgilendirme yapılmasına gerek duyulmuştur.

İndirmek İçin Tıklayınız

COVID-19 (Sars-Cov2 Enfeksiyonu) Tedavı̇sinde Kullanılacak İlaçlara İlı̇şkı̇n Bı̇lgı̇lendı̇rme (Hı̇droksı̇klorokı̇n Sülfat 200 mg Film Tablet)

Bakanlığımız Bilim Kurulu tarafından hazırlanan COVID-19 (SARS-CoV2 Enfeksiyonu) Rehberleri ve tedavi algoritmaları doğrultusunda COVID-19 tanısı konulan veya şüphesi olan hastalarda ilaç tedavisi uygulanmaktadır.
Hastalara uygulanacak ilaç tedavisinden optimal fayda sağlayabilmesi amacıyla; katı dozaj formuna sahip olan bu ilaçların oral yoldan uygulanmasının mümkün olmadığı durumlarda(yutma güçlüğü, entübasyon vb.) ilaçların nasıl hazırlanması gerektiği, ayrıca bu ilaçların kullanımı esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar ve ilaç etkileşimleri gibi ilaca özgü bilgilere ilişkin bilgilendirme yapılmasına gerek duyulmuştur.

İndirmek İçin Tıklayınız

COVID-19 (Sars-Cov2 Enfeksiyonu) Tedavı̇sinde Kullanılacak İlaçlara İlı̇şkı̇n Bı̇lgı̇lendı̇rme (Lopı̇navı̇r 200 mg/Rı̇tonavı̇r 50 mg Fı̇lm Tablet)

Bakanlığımız Bilim Kurulu tarafından hazırlanan COVID-19 (SARS-CoV2 Enfeksiyonu) Rehberleri ve tedavi algoritmaları doğrultusunda COVID-19 tanısı konulan veya şüphesi olan hastalarda ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Hastalara uygulanacak ilaç tedavisinden optimal fayda sağlayabilmesi amacıyla; katı dozaj formuna sahip olan bu ilaçların oral yoldan uygulanmasının mümkün olmadığı durumlarda (yutma güçlüğü, entübasyon vb.) ilaçların nasıl hazırlanması gerektiği, ayrıca bu ilaçların kullanımı esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar ve ilaç etkileşimleri gibi ilaca özgü bilgilere ilişkin bilgilendirme yapılmasına gerek duyulmuştur.

İndirmek İçin Tıklayınız

COVID-19 (Sars-Cov2 Enfeksiyonu) Tedavı̇sinde Kullanılacak İlaçlara İlı̇şkı̇n Bı̇lgı̇lendı̇rme (Favipiravir 200 mg Tablet)

Bakanlığımız Bilim Kurulu tarafından hazırlanan COVID-19 (SARS-CoV2 Enfeksiyonu) Rehberleri ve tedavi algoritmaları doğrultusunda COVID-19 tanısı konulan veya şüphesi olan hastalarda ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Hastalara uygulanacak ilaç tedavisinden optimal fayda sağlayabilmesi amacıyla; katı dozaj formuna sahip olan bu ilaçların oral yoldan uygulanmasının mümkün olmadığı durumlarda(yutma güçlüğü, entübasyon vb.) ilaçların nasıl hazırlanması gerektiği, ayrıca bu ilaçların kullanımı esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar ve ilaç etkileşimleri gibi ilaca özgü bilgilere ilişkin bilgilendirme yapılmasına gerek duyulmuştur.

İndirmek İçin Tıklayınız

COVID-19 İzole Alan Biyomedikal Dayanıklı Taşınır Müdahale Talimatı

Sağlık tesislerinde izole alanlarda kullanılan biyomedikal taşınırların kullanımında ve bu taşınırlara teknik hizmet verilmesi sırasında dikkat edilmesi gereken hususları açıklamaktır.

İndirmek İçin Tıklayınız

Majistral El Antiseptiği Hazırlama Kılavuzu

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından Korona virüs (COVID-19) pandemisi sebebiyle el hijyeninin sağlanması ve bulaşın önlenmesi amacıyla el antiseptiği kullanımı önerilmektedir. DSÖ, el antiseptiği hazırlanmasına ilişkin majistral formülleri rehber yayımlayarak kullanıma sunmuştur.Bu kılavuz Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğüne bağlı tüm sağlık tesislerinde ihtiyaç halinde majistral olarak el antiseptiği hazırlanması, kullanıma sunulması ve saklanması üzere düzenlenmiştir. Kılavuzda belirtilen formüller sağlık tesislerimizde acil durumlarda hastane eczacıları tarafından ve/veya gözetiminde personel tarafından hazırlanabilecektir. Hazırlama işleminin gerçekleştirilmesi için İyi Üretim Uygulamaları (GMP) ve İyi Laboratuvar Uygulamaları (GLP) kılavuzlarında belirtilen alt yapı ve standartlar doğrultusunda mevcut imkanlar azami düzeyde iyileştirilmelidir. Bu kapsamda sağlık tesislerinde sağlanması gereken azami koşullar aşağıda yer almaktadır.

İndirmek İçin Tıklayınız

COVID-19 Tedavisinde Kullanılan İlaçlar – İlaç Etkileşimleri

Bu doküman; Liverpool Üniversitesi İlaç Etkileşimleri Grubu tarafından deneysel COVID-19 tedavisinde kullanılan ilaçların diğer ilaçlarla olan etkileşimleri konusunda hazırlanmış olan tabloların ve bilgilendirme metinlerinin tamamen Türkçeye çevrilmesiyle hazırlanmıştır. Grup tar afından hazırlanan dokümanın İngilizce versiyonu http://www.covid19-druginteractions.org internet adresinde yer almaktadır. Bu doküman 20.03.2020 tarihinde güncellenen ve yayımlanan dokümanın çevirisidir. Grup tarafından ilerleyen süreçte yapılacak olan güncellemelere ilişkin bilgiye erişim bu adres üzerinden sağlanabilecektir.

Bu dokümanda yer alan tüm bilgiler tavsiye niteliğindedir. Gerekli durumlarda diğer kaynaklara başvurulmalıdır. Bu dokümanda etkileşim bilgisi yer almayan ilaçların tedaviye eklenmesi halinde ilaçların Kısa Ürün Bilgilerine ve diğer kaynaklara erişim sağlanması ve ilaç etkileşimi konusunda tedavinin gözden geçirilmesi tavsiye edilir. Bakanlığımız tarafından yayımlanan tedavi rehberleri kapsamında kullanılan ilaçların Kısa Ürün Bilgilerinde yer alan ilaç etkileşimlerine, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu resmi internet sitesinde yer alan KÜB/KT listesinden (https://www.titck.gov.tr/kubkt) erişim sağlanabilecektir.

İndirmek İçin Tıklayınız

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  [email protected]